WAKACJE!

 

Sensoryczne pory roku - JESIEŃ

 

Przyszła jesień, a z nią rozpoczął się cykl zajęć Sensoryczne Pory Roku dla dzieci i młodzieży nauczanej indywidualnie. Zajęcia mają na celu rozwijanie wrażliwości sensorycznej naszych uczniów. Sala w Ośrodku Wsparcia zamieniła się w jesienny park i ogród jednocześnie. Dookoła było mnóstwo kolorowych liści, po których spacerowali uczniowie. Co niektórzy mieli nawet chęć zanurzenia się w nich i... zrobili to! Każdy uczeń -  indywidualnie, w swoim tempie, mógł poczuć polisensorycznie wszechogarniającą jesień. Nie zabrakło naturalnych darów jesieni: pudła pełne kasztanów, żołędzi, szyszek i  mchu, było świetną okazją do rozwijania zmysłu dotyku, jak również słuchu. Mieszanie, przesypywanie, wyrzucanie sprawiało ogromną przyjemność naszym uczniom. Aby przybliżyć kolorystykę jesieni,  pod sufitem wirowały czerwone, zielone, żółte i pomarańczowe krepy. Słuchaliśmy różnych dźwięków przyrody: powiewu wiatru, szumu drzew, padającego deszczu. Uczniowie już wiedzą, gdy za oknem chlapa zakładamy pelerynę i kalosze. Jesień nie będzie kojarzyła się nam tylko z zapachem lawendy. To może to być mokra gleba, czy włoski orzech. Na koniec dla naszych uczniów przygotowaliśmy coś dobrego… smakowanie jesiennych owoców i przetworów. Mniam…

Jesień nie musi być szara i ponura...