Ogród Zmysłów powstał jesienią 2015 roku z funduszy pozyskanych od Pana Prezydenta Miasta Bydgoszcz. W zamyśle miał być miejscem przystosowanym nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych, socjalizujących i edukacyjnych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Został zaprojektowany tak, aby w sposób celowy i zintensyfikowany oddziaływać na zmysły.

Obecnie Ogród w pełni dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców, którzy chętnie spędzają tu czas. Pomaga także w budowaniu więzi interpersonalnych.

Ogród podzielony jest na strefy. Rabaty kwiatowe przypominają wyglądem figury geometryczne. Kwiaty na rabatach zostały podzielone ze względu na kolory – i tak znajdziemy tu rabatę czerwoną – fioletową, żółtą, niebieską i różnokolorową. Odnajdziemy także strefę roślin kłujących czy szumiących. Uczniowie w celach poznawczych i dydaktycznych mogą dotknąć każdą roślinę, rozetrzeć w palcach liście bądź płatki dla uzyskania zapachu olejków eterycznych. Ostatnią rabatę tworzą zioła i krzewy owocowe, dzięki czemu najpełniej możemy zaobserwować roczną wegetację roślin.

W ogrodzie sensorycznym prowadzone są liczne zajęcia lekcyjne, projekty edukacyjne i innowacje pedagogiczne.

 

Opracowały O. Cielecka, M. Bukowska