Ogród Zmysłów powstał jesienią 2015 roku z funduszy pozyskanych od Pana Prezydenta Miasta Bydgoszcz. W zamyśle miał być miejscem przystosowanym nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych, socjalizujących i edukacyjnych dla osób z upośledzeniem umysłowym. Został zaprojektowany tak, aby w sposób celowy i zintensyfikowany oddziaływać na zmysły.

Obecnie Ogród w pełni dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców, którzy chętnie spędzają tu czas. Pomaga także w budowaniu więzi interpersonalnych.

Z Ogrodu na terenie naszej placówki korzystają również dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Przedszkola.

Ogród wyposażony jest w wyjątkowe, oryginalne meble ogrodowe i kwietniki wykonane przez uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy, z materiałów dostarczonych przez Panią Dyrektor Ośrodka Alicję Kruzel

Wiosną 2016 roku w prace upiększające Ogród Zmysłów włączyli się nauczyciele:

• P. Dyrektor Dorota Stobrawa Lewandowska – wzbogacenie ogrodu w ciekawe okazy roślin
  • P. Dyrektor Dorota Buzała i p. Aleksandra Kotecka zadbały o transport kamieni ogrodowych
  • P. Marzena Bukowska – pozyskanie darczyńcy kamieni ogrodowych, pozyskanie materiałów do wykonania pergoli, wzbogacenie ogrodu w ciekawe rośliny, opiekun ogrodu.
  • P. Beata Kujawa Tobolska – ufundowanie agrowłókniny i kory ogrodowej
  • P. Kurkiewicz Dorota, Rita Karczmarek, Aneta Warczak, Marlena Szafranek, Grażyna Czyżewska, Maria Nowicka - wzbogacenie ogrodu w ciekawe okazy roślin
  • P. Iwona Pawłowska, Kinga Pocztół – założenie skalniaka
  • P. Katarzyna Trzebiatowska, Dorota Firmowska – założenie klombu przed salą 20, wzbogacenie ogrodu w ciekawe okazy roślin, opiekunowie ogrodu
  • P. Maciej Maciejewski – pozyskanie materiałów i wykonanie bramy ogrodowej
  • P. Danuta Trzebińska Kapczyńska – ufundowanie kamieni ogrodowych, roślin kwitnących, wietrznych dzwonków.
  • P. Krzysztof Nowaczyk – przygotowanie podłoża pod sadzenie roślin.
  • P. Dżamila Olszewska - wzbogacenie ogrodu w ciekawe okazy roślin
  • P. Olga Cielecka – pomysłodawca projektu Ogrodu, autor interpelacji do P. Prezydenta Miasta Bydgoszcz, opiekun Ogrodu i wielu innych wspaniałych darczyńców – którym bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję Milenie Maślińskiej i Jagodzie Balcerek za udział w pracach ogrodniczych.
  • Państwo Zygarowicz podarowali własnoręcznie wykonane wietrzne ozdoby ogrodowe.
  • Pani Szulc podarowała krzewy malin.
  • Wielu nauczycieli, rodziców i uczniów włączyło się w akcję zbierania szyszek.

Ogród podzielony jest na strefy. Rabaty kwiatowe przypominają wyglądem figury geometryczne. Kwiaty na rabatach zostały podzielone ze względu na kolory – i tak znajdziemy tu rabatę czerwoną – fioletową, żółtą, niebieską i różnokolorową. Odnajdziemy także strefę roślin kłujących czy szumiących. Uczniowie w celach poznawczych i dydaktycznych mogą dotknąć każdą roślinę, rozetrzeć w palcach liście bądź płatki dla uzyskania zapachu olejków eterycznych. Ostatnią rabatę tworzą zioła i krzewy owocowe, dzięki czemu najpełniej możemy zaobserwować roczną wegetację roślin. Oprócz ich podziwiania i obserwowania w czasie owocobrania, możemy już dzisiaj rozkoszować się smakiem truskawek, poziomek i malin.

Opracowała Olga Cielecka