Wakacje! Odpoczywajcie, bo od września zaczynamy :)

Grupa II

Spis podstron:

Grupa II internacka liczy obecnie 10 dziewczynek. Są to:

• Martyna, Sara, Paulina, Joanna, Angelika, Nikola, Kamila, Julia, Kamila, Oliwia

W grupie II pracuje troje wychowawców: mgr Dżamila Olszewska, mgr Małgorzata Kapuśniak, mgr Aleksandra Kotapka.

Grupa jest bardzo zróżnicowana, zarówno pod względem wieku wychowanek i stopnia niepełnosprawności, jak i ich zainteresowań oraz umiejętności. Najstarsza z dziewczynek – Asia, ma już 19 lat, Sara i Kamila S. – prawie 18, natomiast najmłodsza – Oliwia, dopiero 9. Starsze dziewczynki często pomagają młodszym i mniej sprawnym. Kształtujemy w ten sposób postawę tolerancji i życzliwości oraz takie cechy charakteru jak wrażliwość na potrzeby innych, empatia i opiekuńczość.

Mamy w naszej grupie dyżury, zmieniane co tydzień (sprzątanie sypialni, sprzątanie świetlicy, nakrywanie do posiłków). Zwykle taki dyżur mają dwie dziewczynki – starsza i młodsza. W ten sposób starsze uczą się odpowiedzialności, a młodsze rozwijają swoje umiejętności przez obserwację i naśladownictwo.

Po przyjściu ze szkoły dziewczynki z klas specjalnych odrabiają zadania domowe, zwykle przy pomocy nauczyciela, czasem – korzystając z internetu. Pozostałe dziewczynki ćwiczą często czytanie, pisanie lub liczenie.

Większość dziewczynek lubi ruch, sport i taniec, uczestniczą więc w pozalekcyjnych zajęciach sportowych, np. Nikola – w gimnastyce, Julka – w lekkoatletyce i tenisie stołowym, Asia i Kamila S. – w lekkoatletyce. Biorą też udział w przedstawieniach i występach tanecznych i wokalnych. Często słuchają muzyki i ćwiczą kroki taneczne.

Wykonujemy w naszej grupie wiele prac plastycznych, np. związanych ze świętami i porami roku. Czasem są to ozdoby do świetlicy, czasem prezenty dla mam, a czasem prace na konkursy plastyczne, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Większość dziewczynek bardzo lubi takie zajęcia, a niektóre są naprawdę uzdolnione plastycznie.

Podobnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia kulinarne, prowadzone w naszej grupie oraz w ramach kółka kulinarnego. Dziewczęta uczą się na nich przygotowywać surówki, sałatki, proste zupy, naleśniki, oryginalne kanapki. Jednocześnie zapoznają się i utrwalają sobie przepisy bhp podczas używania urządzeń kuchennych.

Dziewczyny często przywożą z domu kieszonkowe. Robimy sobie wtedy spacer do Biedronki, gdzie dziewczęta robią drobne zakupy, ucząc się jednocześnie gospodarowania pieniędzmi. Podczas pięknej pogody chodzimy też na spacery nad Kanał Bydgoski.

Świetlica naszej grupy jest ciepła, przytulna i kolorowa. Mamy tu wygodną kanapę, fotel bujany, duży telewizor i komputer. Dziewczynki lubią tutaj przebywać. Dobrze czują się w tym miejscu, dobrze czują się ze sobą nawzajem i z wychowawcami.

Ścieżka powrotu