Menu Audycje muzyczne / Koncerty

Klub Miłośników Muzyki

Dzięki uprzejmości Pana dyrektora Filharmonii Pomorskiej Macieja Puto oraz Pań zajmujących się organizowaniem audycji muzycznych dla dzieci – nasi uczniowie od wielu lat mają możliwość bezpłatnego uczęszczania na spotkania muzyczne dla dzieci. Poprzez słuchanie wspaniałych dzieł muzyki klasycznej, ale też rozrywkowej dowiadują się wielu ciekawych, często nieznanych faktów z życia twórców i wykonawców muzyki. Poznają brzmienie różnych instrumentów muzycznych, różne „tajemnice” muzyki, a także piosenki, kroki i układy taneczne. Spotkania w Filharmonii dostarczają naszym uczniom wiele radości, dają możliwość odbioru miłych i przyjemnych doznań i inspiracji twórczych.

Rita Kaczmarek (nauczycielka muzyki)

 

Z miłości do muzyki

Święto zakochanych powinno trwać cały rok. Zaprezentujemy muzykę o miłości opowiadającą samymi dźwiękami a także dźwiękiem ze słowem połączonym. Będą to wyznania solo i w duecie. Artyści wyśpiewają lub wygrają miłość do instrumentów. Opowiedzą ilu wyrzeczeń i trudu ona wymaga. O zawodzie muzyka, przy kompozycjach w rytmie serca, opowiedzą po uszy zakochani artyści.

 

Noworoczny kulig

Czy znacie zimę ze śniegiem po pas? Ośnieżonymi górkami? Mrozem szczypiącym w uszy i nos? To o takiej zimie Maria Konopnicka pisała „…nasza zima zła” . Taka zima stwarza wiele okazji do zabawy. A dobrej zabawie zawsze powinna towarzyszyć muzyka. W karnawale zapraszamy Was na muzyczny kulig, który i śniegu, i mrozu wymaga gdyż to gwarancja gorącej atmosfery. Będą tańce, będzie kapela, będzie noworoczna hulanka z Góralami i Kaszubami.

 

Spotkanie przy choince 

 

Nie taki znowu Straszny Dwór

Październikowe spotkanie prezentować będzie tajemnice, strachy i czary Strasznego Dworu.  Straszył będzie Stanisław Moniuszko. Dowiemy się od Cześnikowej, „dlaczego ów Dwór strasznym się zowie”. Wraz z Maciejem będziemy przeżywać lęki i słuchać z drżeniem opowieści Skołuby o zegarze starym. Wszystko zaś wyjaśni nam z dobrotliwym uśmiechem i „w jednym słowie”, Miecznik, pan Strasznego Dworu. Przy okazji, mimochodem opowiemy o operze, libretcie i przywołamy narodowe tony.

Klub Młodego Melomana

W roku 2002 wystąpiłem do Dyrektorki Filharmonii Pomorskiej pani Eleonory Harendarskiej z prośbą o umożliwienie naszym uczniom uczestniczenia w cotygodniowych koncertach symfonicznych, które odbywają się zwykle w piątkowe wieczory o godzinie 19.00. Moja prośba spotkała się z życzliwością i zrozumieniem. Od tej pory regularnie bierzemy udział w rozlicznych wydarzeniach muzycznych. Nie inaczej jest w tym roku. Podobnie, jak w latach ubiegłych zamierzamy  uczestniczyć w koncertach repertuarowych w Filharmonii Pomorskiej.

Tadeusz Rybski

Członkowie Klubu Młodego Melomana podczas koncertu z cyklu "Wielcy Artyści w Filharmonii".
Autor foto: Piotr Ulanowski. Źródło: strona FP.