W środę 1 marca liczna grupa naszych wychowanków uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Poznaliśmy bardzo ciekawą historię powstania bydgoskiej sieci wodnej i kanalizacyjnej, budynków w których się mieści oraz ujęć wody, która jest wykorzystywana  przez mieszkańców naszego miasta. Dużo frajdy sprawiło dzieciom przejście przez kanał o długości 14 metrów, który w normalnych warunkach znajduje się pod ziemią i służy do transportowania wody deszczowej  Mieliśmy również możliwość poznania narzędzi i zawodów ludzi związanych z przemysłem wodnym. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w zawodzie hydraulika, wykorzystując narzędzia znajdujące się w warsztacie do prowizorycznej naprawy pękniętej rury, co sprawiło im wiele radości i satysfakcji. A nie ma większej satysfakcji niż radość i uśmiech na twarzach naszych uczniów 🙂

P.S. A TO RELACJA JEDNEGO Z NASZYCH UCZNIÓW W FORMIE PISEMNEJ 🙂

 

Budynek Wodociągów powstał w 1900 roku, 123 lata temu. W budynku głównym, w którym w latach 1900  -1937  pracowały  3 silniki gazowe ważące 6 ton o mocy silnika 50 koni, można teraz obejrzeć eksponaty z XIX i początku XX wieku: wanna rehabilitacyjna, wanna do mycia  w pozycji kucznej, toaleta przenośna z nocnikiem, umywalka, pompa ręczna, muszla ustępowa. Dowiedzieliśmy się kto to jest rurmistrz oraz jaki jest układ złóż filtracyjnych w filtrach stacji uzdatniania wody Las Gdański. Zobaczyliśmy różne rodzaje hydrantów oraz włazów ( jest ich na terenie muzeum aż 200 i pochodzą z całej Europy). Oglądaliśmy studnię zbiorczą  o głębokości 14 m , która wykopano w ciągu 1 roku. Przeszliśmy przez kanał piętrowy – w Polsce jest to unikatowe rozwiązanie odprowadzania wody deszczowej i ścieków sanitarnych.

Materiały do notatki zebrał i opracował Nikodem Gajda, 8a

 

przygotowanie i opieka:Ewa Czarnotta

Dorota Firmowska

Robert Janicki

Maciej Tomaszewski

Marek Przekwasiński