Wycieczka do Parku Ludowego im. Wincentego Witosa

2 października 2020 roku w ramach innowacji pedagogicznej „Zielona Bydgoszcz” odbyła się wycieczka do Parku Ludowego im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że park powstał na miejscu cmentarza ewangelickiego, który w 1945 roku został zamknięty, a całkowita likwidacja nekropolii trwała kilka lat. Ostatnia ekshumacja wykonana była w 1956 roku. Od tego czasu bydgoszczanie mogli cieszyć się pięknym zielonym terenem ze starym okazałym drzewostanem.

W czasie wichur, które nawiedziły nasze tereny w 2017 roku, wiele starych drzew zostało uszkodzonych, naderwanych i połamanych. Ponieważ zaczęły one stwarzać zagrożenie dla spacerujących, władze miasta podjęły decyzję o rewitalizacji parku. Prace trwały od marca 2018 roku do października 2019 roku. Uporządkowano teren, dokonano nowych nasadzeń drzew, krzewów oraz kwiatów. Powstała również ścieżka edukacyjna, która w czasie wycieczki wiodła uczestników innowacji. Podążając nią uczniowie wraz z towarzyszącymi im rodzicami i nauczycielami mogli poznać wiele interesujących wiadomości. Ustawione wzdłuż ścieżki edukacyjnej tablice w pewnym momencie podprowadziły wędrujących do jednej z nich, zatytułowanej „Ptasi śpiewacy”. Był to właściwy moment, by wsłuchać się w śpiew ptaków zamieszkujących teren parku.

Obszar parku obejmuje ponad sto gatunków drzew i różnych roślin. Na uwagę zasługują pomniki przyrody: dwa dęby szypułkowe o imieniu „Jakub” i „Ryszard”, katalpa zwyczajna, magnolia pośrednia oraz okazały kasztanowiec biały, którego pień uczniowie odważyli się samodzielnie zmierzyć – okazało się, że w obwodzie ma około 5 i pół metra!

Krocząc pięknymi nowymi alejkami obserwować można było jesienną przyrodę. Na trawnikach pozostawiono stare pnie oraz sterty gałęzi, które pełnić mają funkcję schronienia dla licznych chrząszczy, ślimaków, jeży i wielu innych parkowych mieszkańców. Wśród drzew zlokalizowano domki dla ptaków oraz hotele dla pszczół. Duże zainteresowanie wzbudziły kamienne poidełka dla ptaków.

Podczas wycieczki zwrócono także uwagę na popiersie patrona parku – Wincentego Witosa oraz na granitowy obelisk upamiętniający spoczywających na byłym cmentarzu ewangelickim.

Spacer zakończył się przy kolorowym i bardzo oryginalnym placu zabaw, z którego skorzystanie niestety uniemożliwił nam deszcz.

Uczestnicy spotkania otrzymali podziękowania za przybycie i uczestnictwo w jesiennym spacerze po parku, ale przyroda parkowa jest piękna i ciekawa o każdej porze roku!

Rozstaliśmy się w dobrym humorze wraz z zaproszeniem na kolejne wycieczki w zielone oazy miasta, które odbędą się w ramach innowacji „Zielona Bydgoszcz”.

Organizatorki: Alina Dąbrowska, Renata Jabłońska, Katarzyna Krajnik